НИМИЦ ЌЕ ГО ПРЕДЛОЖИ ПРЕДЛОГОТ ЗА ИМЕТО НА МАКЕДОНИЈА СЛЕДНАТА НЕДЕЛА

Метју Нимиц ќе излезе со конкретен предлог за решавање на спорот помеѓу Скопје и Атина, објавија грчките медиуми..

Посредникот на ОН во македонското име Метју Нимиц ќе излезе со конкретен предлог за решавање на спорот помеѓу Скопје и Атина, објавија грчките медиуми.
Ова се очекува да се случи за време на состанокот со претставниците на Грција и Македонија – Адамантиос Василакис и Васко Наумовски. Таа е закажана за 20 и 21 ноември во Њујорк.
По победата на премиерот Зоран Заев на локалните избори и стабилизирањето на неговата влада,

Грција очекува Македонија да продолжи со работата на “добрата волја”. Првиот показател  би бил да се смени името на аеродромот Александар Македонски во главниот град и да се тргнат  спомениците под власта на Никола Груевски.
Грчките медиуми, исто така, објавија дека македонскиот вицепремиер Кочо Ангушев вчера во Вашингтон побарал од САД да го  поддржат решавањето на спорот за името.


Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top