Новиот вирус во Кина е сличен на на свинскиот грип во 2009 и пандемијата во 1918

Американските здравствени претставници внимаваат на новиот вирус..

Советникот за коронавирус во Белата куќа, д-р Ентони Фаучи, вели дека новиот вид грип што го носат свињите во Кина има карактеристики на вирусот Х1Н1 во 2009 година и пандемијата во 1918 година.

Вирусот, кој научниците го нарекуваат „G4 EA H1N1“, сè уште не се покажа дека ги заразува луѓето, но покажува „можности за пренасочување“, рече Фаучи.

„Кога ќе се појави нов вирус што се покажа како пандемичен вирус, тоа е или заради мутации и / или пренасочување или размена на гени“, рече тој.

Прочитајте повеќе на 7news


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top