Одбележување на 18 години од терористичките напади во САД

Во Соединетите држави се одбележуваат 18 години од терористичките напади кои се случија во Њујорк и Вашингтон на 11 септември 2001 година..

На комеморацијата ќе присуствува и претседателот Доналд Трамп. 

Скоро 3.000 луѓе загинаа во нападите на Ал Каеда. Американските сили десет години подоцна во Пакистан го убија лидерот на Ал каеда Осама бин Ладен во операција која ја одобри тогашниот претседател Барак Обама.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top