Огромна санта мраз се одвои од Антартикот

Огромна санта мраз, тешка илјада милијарди тони се одвоила од Антартикот, соопштија денеска британски научници..

-Одвојувањето се случило меѓу понеделникот, 10 јули, и среда, 12 јули, кога парче мраз со големина од 5.800 квадратни километри се откачило од ледениот гребен Ларсен Ц, соопштија  научниците од универзитетот  Свонси, пренесоа француските медиуми.

Се верува дека глобалното затоплување го забрзало овој процес.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top