Орбан: Разговарав со Трамп за купување ракети

Орбан ја вооружува Унгарија..

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, денеска изјави дека во понеделникот во Белата куќа разговарал со американскиот претседател Доналд Трамп за купување ракети со среден дострел за противвоздушна одбрана, со цел да ја поддржи во моментов неорганизираната одбрана на клучната инфраструктура.

Тој додаде дека побарал од Трамп да му помогне во започнувањето производство на природен гас во романскиот дел на Црното Море, со цел да се обезбеди единствена алтернатива на рускиот гас, според „Ројтерс“.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top