Папата Франциск е за праведно и мирно решавање на кризата во Венецуела

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск се заложи денеска за праведно и мирно решавање на политичката криза во Венецуела, со кое што би се почитувале човековите права и би било во корист на сите луѓе..

Франциск рече дека за време на кризата особено се чувствува близок со жителите на Венецуела. 

Ватикан не соопшти дали ќе го поддржи опозицискиот лидер Хуан Гваидo, кој во средата се прогласи за претседател на Венецуела. 

Гваида веднаш го поддржаа САД и бројни латино-американски влади.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top