ПАПАТА ПОВИКА НА МЕРКИ ПРОТИВ КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ

Папата Францис уште еднаш повика на итна акција против климатските промени, објавија светските новински агенции..

Тој се собра на конференцијата голем број лидери и раководители на нафта во Ватикан во саботата, на разговори околу животната средина и чиста енергија.

Pотсетуваме дека компаниите како БП и Ексон Мобил учествуваат во неа.

Светиот Отец одамна поддржува активностите за климата. Конференцијата во саботата беше соопштена како продолжение на енцикликата објавен пред три години, во која тој ги повика луѓето да спасат “заеднички дом” од климатските промени и еколошките катастрофи.

Френсис во саботата рече дека иако нафтените и гасните компании постигнале напредок кон почисти горива и бизнис климатски пријателски практики, сè уште постои работа.

Во четвртокот, норвешката енергетска компанија “Еквинор” рече дека глобалната транзиција кон поодржлива енергија се одвива премногу бавно за да се исполни целта од 2 степени, договорена во Париsскиот договор за клима.

Во извештајот објавен во петокот се покажа дека јаглерод диоксидот – главен двигател на глобалното затоплување – достигна рекордно високи концентрации во атмосферата на Земјата во април и мај.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top