Партиите „креваат раменици“ како понатаму ако пропаднат избори на 5 јули

Во случај на неуспех на 5 јули како можен датум за парламентарните избори, политичките партии немаат идеја што може да се случи со институциите чие функционирање е во застој..

„Навистина е многу тешко државата да функционира на долг рок без да функционира Парламентот. Затоа, треба да се организираат избори што е можно поскоро за да се има целосен политички капацитет на сите државни институции, но остануваат двата принципа: заштита на здравјето на граѓаните и консензусот, како предуслови за таквата одлука.“

Во меѓувреме, Талат Џафери, кој пред неколку недели откако тврдеше дека нема надлежности за други дејствија по распуштањето на Собранието, пред неколку дена изјави дека ќе бидат разгледани други можности.

„Јас немам мандат на пратеник, но имам овластување од Собранието да го претставувам него до следната конститутивна седница. Начинот на кој ќе се согласиме сите ние три институции, ќе се организираме одлуката да ја вратиме во правна постапка, ќе направиме дополнителни проценки на правните процедури, ќе направиме дополнителни консултации со експерти од правните области… “


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top