Патријархот Вартоломеј лут на БПЦ за поддршката на македонската црква

Патријархот Вартоломеј и се налути на БПЦ поради отворената поддршка која и ја дава на Македонската православна црква - Охридска архиепископија со тоа што ја презеде улогата на мајка црква..

МПЦ-ОА поради спорот со СПЦ е окаректеризирана како „расколничка“ црква која се издвоила без соодветна дозвола и процедура. 

Патријархот Вартоломеј тврди дека единствено црквата во Константинопол може да биде мајка црква на балканските цркви, што смета дека е согласно и самата историја.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top