Пјонгјанг: Исходот од разговорите со Помпео загрижувачки

Во соопштението се вели дека исходот од разговорите со Помпео би можел да ја доведе во прашање желбата за денуклеаризација..

Северна Кореја ги опиша разговорите со државниот секретар на САД, Мајк Помпео, како загрижувачки и го обвини Вашингтон дека сака да изврши едностран притисок на државата за да се ослободи од својот нуклеарен арсенал.

Ова го соопшти неименуван портпарол на севернокорејското Министерство за надворешни работи, неколку часа по завршувањето на дводневната посета на Помпео.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top