По посетата на Хан: Почна да се расплеткува референдумскиот јазол

Вчерашната посета на Јоханес Хан на Скопје не само што го означи стартот на скрининг-процесот на Македонија пред почетокот на преговорите за членство, туку значеше и почеток на подготовките за претстојниот референдум за името преку надминување на блокадат.

Само половина час откако Хан го заврши пригодниот говор во Националниот совет за евроинтеграции, од каде што ги повика сите политички и општествени субјекти да учествуваат на референдумот, во Собранието стигна веста дека Владата пуштила во процедура измени на Изборниот законик. Со предложените измени се олеснува изборот на новиот состав на ДИК – процес што ВМРО-ДПМНЕ го одолговлекуваше во изминатите седмици, условувајќи го со измени во Законот за финансирање на политичките партии и со формирање техничка влада пред парламентарни избори.

Измените во Изборниот законик биле усвоени на владината седница што се одржа вчера рано изутрината, а на која присуствуваше и еврокомесарот Хан. Доцна попладнето, пак, парламентот ја утврди потребата за донесување на оваа регулатива.

Владата предлага корекции единствено во членот 27 од Изборниот законик. Со тие измени се овозможува новиот состав ан ДИК да биде избран со апсолутно наместо со двотретинско мнозинство, односно со најмалку 61 наместо 80 гласа. Исто така, законските измени се пуштени во процедура со европско знаме и ќе бидат донесени по скратена постапка на пленарна седница. Со тоа, расправата ќе оди преку Комисијата за европски прашања што ја предводи Артан Груби од ДУИ, а од членот 27 се брише и ставот три, според кој Комисијата за избори и именувања подготвува предлог-листа од пријавените кандидати и ја доставува до Собранието.

И покрај истечените рокови, Комисија за избори и именувања не се состана досега за да направи селекција од 41 кандидат колку што се јавија на конкурсот за ДИК, што го распиша Собранието. На чело на ова собраниско тело е поранешниот координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски. Со заобиколувањето на Димовски, се овозможува претседателот на парламентот Талат Џафери да предложи кандидати за членови на ДИК, доколку тоа не го направат партиите во предвидениот рок. Според концептот на ДИК, кој уште зимоска го договорија премиерот Зоран Заев и опозицискиот лидер Христијан Мицкоски, ВМРО-ДПМНЕ треба да предложи претседател и уште еден член на ДИК, СДСМ предлага тројца членови, а ДУИ и најголемата опозициска партија од албанскиот блок по еден. Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top