Почина легендарниот гитарист Еди ван Хален

Легендарниот гитарист Еди ван Хален денеска почина на 65-годишна возраст. Тој ја загуби битката со ракот на грлото..

Еди ја основал „Ван Хален“ заедно со својот брат Алекс во 1972 година.  Групата издаде 12 студиски албуми и беше еден од предводниците на американскиот хеви метал во 1980-ите.

„Ролинг стоун“ го избра Ван Хален за осмиот најдобар гитарист на сите времиња на својата топ 100 листа


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top