Починатата либерална судијка во САД републиканците ќе ја заменат со кандидат на Трамп

Рут Бадер Гинсбург, либерална судијка на Врховниот суд на САД од 1993 година, почина вчера на 87-годишна возраст, давајќи му можност на претседателот Доналд Трамп да го зајакне конзервативното мнозинство на судот..

Според американските медиуми, Трамп може да предложи кандидат за неколку дена.

Гинсбург, голем поборник за правата на жените и икона на американските либерали, почина од рак на панкреасот во нејзиниот дом во Вашингтон, опкружен со нејзиното семејство.

Нејзиното заминување може дополнително да ја смени идеолошката рамнотежа на судот, кој во моментов има пет конзервативни и четворица либерални судии, дозволувајќи им на институцијата да сврти уште повеќе надесно.

"Во Врховниот суд изгубивме ценет колега. Денес жалиме, но сигурни сме дека идните генерации ќе ја паметат Рут Бадер Гинсбург како нас - како неуморен и решен шампион на правдата", рече претседателот на судот Џон Робертс.

Трамп, кој се кандидира за повторен избор на 3 ноември, веќе назначи двајца конзервативни судии за време на неговиот мандат, Нил Горшуч во 2017 година и Брет Кавано во 2018 година.

Кандидатите номинирани од претседателот треба да бидат одобрени од Сенатот, во кој републиканците имаат мнозинство со 53 од 100 места.

Лидерот на републиканското мнозинство во Сенатот, Мич Меконел изјави дека ќе го поддржи кандидатот на Трамп.

„Номинацијата на кандидат на Трамп ќе добие поддршка од Сенатот на САД“, рече Меконел.

Соопштението на Меконел е во драматичен контраст со слична ситуација пред четири години кога тој одби да постапи по номинацијата на претседателот Барак Обама. Тогашниот претседател сакаше конзервативниот судија Антонино Скали, кој почина во февруари 2016 година, да биде заменет со судијата Мерик Гарланд.

Некои демократи ги обвинија Меконел и републиканците за „кражба“ на местата во Врховниот суд и го нарекоа Меконел лицемер. Меконел се бранеше дека во 2016 година Сенатот и Белата куќа биле контролирани од две партии, а сега само републиканците имаат контрола.

Се очекува жестока битка во Сенатот околу кандидатот на Трамп кој ќе ја замени Гинсбург во време на социјални немири и пандемијата на коронавирус. Демократите ќе можат да го блокираат кандидатот на Трамп само ако им се придружат некои републикански сенатори.

На 9 септември, Трамп објави список на потенцијални кандидати за Врховниот суд за да добие поддршка меѓу конзервативните гласачи.

Многу набљудувачи очекуваат Трамп да се обиде да ја замени Гинсбург со жена.

Потенцијален кандидат на списокот на Трамп е Ејми Кони Барет, конзервативна судијка на Апелациониот суд со седиште во Чикаго. Нејзиното име се разгледувало во 2018 година кога Трамп го номинираше Кавано.

Поранешните претседатели Џорџ Буш и Џими Картер и други политички фигури и оддадоа почит на Гинсбург.

Трамп ќе добие шанса да го реорганизира судот како што тоа го стори само Роналд Реган, кој назначи тројца судии за осум години на власт во 1980-тите, со што го сврте судот надесно.

Друга потврда за номинацијата на Трамп во Врховниот суд ќе бидат шест конзервативни и тројца либерални судии.

Некои либерални активисти ја повикаа Гинсбург да се повлече за време на вториот мандат на Барак Обама за претседателот да може да номинира помлад либерал.

Треба да поминат околу два месеци од објавувањето на номинацијата до потврдата на кандидатот.

Гинсбург ќе биде погребана на Националните гробишта во Арлингтон, објави Врховниот суд.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top