Заев: Никогаш не сме биле поблиску до решение со Грција, ама ако не го постигнеме, не е крај на светот

Македонија никогаш не била поблиску до постигнување решение за 25-годишниот спор со Грција околу името, но дури и да не успее да го реши, земјата ќе продолжи да се интегрира во Европа, вели премиерот Зоран Заев во интервју за Франс прес.

Прочитај повеќе

Груевски доцнел по 40 минути како премиер поради расипан „мерцедес“

Од лични шофери, до обезбедувачи и експерти за тероризам одговарајќи на прашања на адвокатите посочуваа дека често се случувало стариот мерцедес со кој се возел поранешниот премиер Никола Груевски да се расипе па морале да позајмуваат блиндирано возило.

Прочитај повеќе

Богојески: Задоволство ми е што ВМРО-ДПМНЕ прва ќе ја исполни препораката од ЕК за внатрепартиска демократизација

Заменик-генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ,Петар Богојески во изјава за „Фокус“ издвојува една реченица од Извештајот на Европската комисија за напредокот во Македонија во која се вели дека партиите треба да ги зајакнат внатрепартиските демократски процеси

Прочитај повеќе

На 25 април нова средба на Димитров и Коѕијас со Нимиц во Виeна

Никола Димитров и Никос Коѕијас ќе се сретнат и на двете конференции во Грција, едната на 3 и 4 мај во Солун, другата една седмица подоцна во Сунио.

Прочитај повеќе

Могерини ќе се обрати пред пратениците во Собранието

Високата претставничка на Европската унија за надворешна политика, Федерика Могерини, денеска ќе се обрати пред пратениците во Собранието на Македонија.

Прочитај повеќе

Димитров: Решение за името може да се постигне за два до три месеци

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров во интервју за францускиот весник „Ла Кроа“ изјави дека во идеално сценарио, решение за спорот со името може да се постигне во наредните два до три месеци.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Заев: Следна цел е датум за преговори во јуни

Владата уште поенергично ќе ги води реформските процеси за во јуни Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ, изјави перемиерот Зоран Заев утрово на заедничка прес конференција со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

Прочитај повеќе

СДСМ: Безусловната препорака за преговори е признание за успешните реформи

Неусловената препорака за почеток на преговорите за полноправно членство во Европската Унија што Македонија ја доби од Европската Комисија е потврда за успешноста на реформскиот процес што Владата предводена од СДСМ го води во последните 10 месеци.

Прочитај повеќе

Димитров: Нема да му вратам на Дачиќ за изјавата за Македонија

Никола Димитров во интервјуто за белградската ТВ Н1 за време на неговата посета во Белград, изјави дека нема да му врати на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ

Прочитај повеќе
Scroll To Top