Села и Касами нaјавуваат нови амандмани за промена на Уставот, за Ахмети засега приоритетите се НАТО и ЕУ

Зијадин Села од Алијансата за Албанците и Билал Касами од Беса не се откажуваат од дополнителни амандмани за промена на Уставот покрај оние договорени со Грција за промена на името Република Македонија.

Прочитај повеќе

Василевски: Гласав за да ставиме крај на поделбите меѓу патриоти и предавници, меѓу Македонци и Албанци

Сашо Василевски, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ кој беше исклучен од партијата откако гласаше за пристапување кон измени на Уставот, во изјава за ТВ21 објаснува зошто гласал спротивно од ставот на партијата.

Прочитај повеќе

Исмајлоска-Старова: Гласав по свое убедување, без закани и не се каам

Гласав по сопствено убедување, без притисоци и закани, гласав затоа што и посакувам иднина и просперитет на Македонија, вели за Макфакс Нола Исмајлоска-Старова

Прочитај повеќе

Рамчиловиќ: Ја донесовме одлуката без притисоци, се останато е шпекулација и клевети

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Зеќир Рамчиловиќ, кој беше исклучен од партијата по гласањето за отворање на Уставот, уверува дека одлуката ја донел без притисоци. Информациите за закани и поткуп на пратениците, вели дека се шпекулации и клевети.

Прочитај повеќе

Ова се четирите барања испорачани од пратениците кои помогнаа да има две третини

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои деновиве на седницата за уставни измени го дадоа гласот – „За“, испорачаа четири услови до власта.

Прочитај повеќе

За завршување на уставните измени потребно најмалку 100 дена

По гласањето за потребата од уставни измени, следува втората фаза, односно враќањето на постапката од пленарната седница во комисијата, што вклучува утврдување на предлог амандманите.

Прочитај повеќе

Туск: Еден голем чекор поблизу до местото кое ви припаѓа во нашата заедница

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск и го честиташе на Македонија усвојувањето уставни промени, порачувајќи дека Македонија со таа одлука е чекор поблизу до евроатлантската зедница.

Прочитај повеќе

Костадинов: Однесувањето на Мицковски ги помина сите граници, ги демантираме изнесените лаги, ќе поднесеме тужби до надлежните органи

Антизападното, антинародното и антимакдoнско раководство на ВМРО – ДПМНЕ појавува огромона нервоза и лажење.

Прочитај повеќе

Нимиц: Време е за обединување на политичките сили и финализирање на процесот

Постапката на Парламентот вчера е важен чекор за Македонскиот народ и многу сум охрабрен од преземените дејства, изјави Метју Нимиц, медијатор и пратеник на Генералниот секретар на ОН во спорот за името.

Прочитај повеќе
Scroll To Top