Османи: Двоглавиот орел значи јас сум Албанец, нема претензии

За вицепремиерот Османи несериозни се повиците на ВМРО-ДПМНЕ за бојкот на Законот за јазиците, од опозициската партија не го менуваат ставот.

Прочитај повеќе

ДУИ: Летањето орли нема да престане, но симболиката не е закана за никого

Со официјализирањето на албанскиот јазик политичарите од владеачката ДУИ ги разлетаа двоглавите орли и иниицраа збунувачки рекации и емоции во јавноста, по што следуваа и објаснувања за симболиката на орлите.

Прочитај повеќе

Коалицијата „За подобра Македонија“ е за предвремени избори

Претставниците на политичките партии на коалицијата „За подобра Македонија" го осудија чинот на уцени, на закани, на притисоци, на тргување со правото и правдината во врска со уставните промени за остварување на политички цели.

Прочитај повеќе

Македонското МНР ѝ појасни на Атина дека државјанството не е и национална припадност

Министерството за надворешни работи синоќа испрати Вербална нота до грчкото Министерство за надворешни работи, информирајќи дека ги исполнила сите легислативни услови што се бараат со договорот потпишан помеѓу Скопје и Атина за ставање крај на спорот.

Прочитај повеќе

Алијанса за Албанците: Македонците се амнестираат или бегаат, затворите се само за Албанците

Од Алијансата за Албанците реагираат по бегството на Никола Војновски кој е осуден за обид за убиство на Зијадин Села при настаните од 27 април во Собранието.

Прочитај повеќе

Вице Заев го тужи Александар Николовски за клевета

Вториот човек на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски пред три месеци му предизвикал чувство на вознемиреност, напнатост, потење, црвенило на лицето и намалено расположение на бизнисменот Вице Заев, кој е и брат на премиерот Зоран Заев.

Прочитај повеќе

Aхмети Законот за јазиците го поздрави со фотографија со Иса Болетини, борецот за голема Албанија

„Ветивме, остваруваме". Ова беше вчерашната фејсбук порака на лидерот на ДУИ Али Ахмети по потпишувањето на Указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците. Пораката беше илустрирана со слика од албанскиот херој Иса Болетини.

Прочитај повеќе

Во Кривичен продолжува судењето за предметот „ТНТ“ на СЈО

Во Кривичниот суд за денеска е најавено ново рочиште за предметот „ТНТ“ кој се однесува на уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот Фијат Цаноски.

Прочитај повеќе
Scroll To Top