ЦК на ВМРО--ДПМНЕ ќе ја разгледува оставката на Груевски, кандидати за негов наследник многу

Денеска попладне во штабот на партијата ќе се одржи седница на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на која треба формално да се потврдат претходните одлуки на Извршниот комитет - прифаќање на оставката на Никола Груевски од лидерската позиција.

Прочитај повеќе

БЕСА обвинува дека буџетот е дискриминаторски

Пратеникот на „Беса“, Фадил Зендели, вели дека буџетот што се носи во собранието за следната година е дискриминаторски, иако парламентарното мнозинство прифати 6 амандмани од опозицијата.

Прочитај повеќе

Централниот комитет утре одлучува за оставката на Груевски

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на седница утре попладне треба формално да ја потврди одлуката за вонреден конгрес на партијата на 23 декември што ќе се одржи во Валандово.

Прочитај повеќе

Се обединија фракциите во ВМРО-ДПМНЕ, за Конгресот да не биде повторно приватна забава на Груевски

Членови на Иницијативата за реформи на ВМРО-ДПМНЕ и на ФРОДЕМ денеска на прес конференција објавија дека се обединуваат и дека ќе формираат ново тело за демократизација на партијата.

Прочитај повеќе

Реформистите на ВМРО ДПМНЕ и ФРОДЕМ се обединија

Во пресрет на вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ закажан за 23 декември, Фронтот за демократска Македонија (ФРОДЕМ) и Иницијативата за реформи во ВМРО-ДПМНЕ се обединија во едно тело.

Прочитај повеќе

Бонева добила уште 12.000 евра за патни трошоци

Освен плата и бонуси, дел од членовите на ДИК добиваат и огромни суми за патни трошоци затоа што наместо службени возила, ги користат сопствените за што се исплаќаат поголеми износи.

Прочитај повеќе

Покрената интернет-петиција за оставка на членовите на ДИК

Интернет-петиција со која се бара оставка од членовите на Државната изборна комисија (ДИК), откако неодамна беше објавено дека земале бонуси, досега собрала преку 1.500 потписи.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Гаф на Јункер: Бев во Македонија, ФИРОМ, Скопје

Претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер денеска се сретна со македонскиот премиер Зоран Заев, по што одржаа заедничка прес-конференција.

Прочитај повеќе

Почнува „Траекторија“: Груевски, Пешевски и Јанакиевски на обвинителна клупа

Груевски се товари за делото примање награда за противзаконито влијание, а останатите за злоупотреба на службената положба и овластувања.

Прочитај повеќе
Scroll To Top