СДСМ: Единствен документ на граѓаните е Програмата на новата Влада, Груевски не е фактор!

Од таму велат дека Никола Груевски мора да ја прифати реалноста дека тој повеќе не е фактор на одлучување и дека треба да се подготви за опозиција.

Прочитај повеќе

Села: Mоите ставови не се насочени против ниедна етничка заедница

Зијадин Села од Алијансата за Албанците, тврди дека власта и медиумите блиски до неа деновиве го оцрнуваат вадејќи му стари снимки и изјави од пред изборите, дадени во жарот на изборната кампања.

Прочитај повеќе

ВМРО за нови избори, СДСМ за нова влада

Со партиски соопштенија ВМРО ДПМНЕ и СДСМ денеска ги повторија веќе познатите ставови во врска со новото парламентарно мнозинство но и политичките случувања во земјата.

Прочитај повеќе

Кризата мрдна од мртвата точка

Повеќе од три месеци по одржувањето на предвремените парламентарни избори, вчера имаше настани што навестуваат можна разврска на институционалната и политичката криза во земјава.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО): ШВАЈЦАРСКИ ИНСТИТУТ ЗА ДНК ТВРДИ ДЕКА СМЕ ПОТОМЦИ НА АНТИЧКИТЕ МАКЕДОНЦИ

Иако оваа информација се врти веќе со години таа се уште предизвикува полемика на форумот на швајцарскиот институт ИГЕНЕА чие истражување ги исфрустрира Грците.

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да собере храброст и да се огради од Тиранската Платформа

ВМРО-ДПМНЕ повторно го повика лидерот на СДСМ Зоран Заев да ја отфрли Тиранската Платформа. Во соопштението објавено во петокот, партијата го повикува „Заев да собере храброст и да се огради од Тиранската Платформа“.

Прочитај повеќе

СДСМ: Да престанат злоупотребите на учениците, ќе има одговорност

“ВМРО-ДПМНЕ веднаш да ги тргне рацете од учениците. Притисоците и злоупотребите на ученици за учество на протести со националистичка реторика на кои се шири етничка омраза, се кривично дело и за нив ќе има одговорност“ се посочува во соопштението на СДСM

Прочитај повеќе

ММДЧП oд Стејт департментот побара осуда за тиранската платформа и крај на мешањето од САД

Претседателот на Македонското меѓународно движење за човекови права, Бил Николов, повторно се сретна со претставници на американскиот Стејт департмент и го повтори барањето САД да ја осудат тиранската платформa.

Прочитај повеќе

ПАРЛАМЕНТАРНОТО МНОЗИНСТВО ЌЕ СЕ ОБИДЕ УТРИНАВА ДА ЈА ДОСТАВИ ИНИЦИЈАТИВАТА ЗА СВИКУВАЊЕ НА СОБРАНИЕТО

Пратениците од парламентарното мнозинство од СДСМ, ДУИ, Беса и Алијансата на Албанците денеска рано ќе поднесат иницијатива за продолжување на конститутивната седница на Собранието до претседавачот на првата седница Трајко Вељаноски.

Прочитај повеќе
Scroll To Top