Во Собрание продолжува расправата за уставните измени

Во Собранието на Република Македонија и денеска ќе продолжи седницата на која пратениците расправаат за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Прочитај повеќе

Села: Заев не си цар за да простуваш, туку само премиер на држава

Зијадин Села кој помина со најтешки последици во крвавиот четврток во Собранието, преку Фејсбук му порача на Зоран Заев дека не е цар за да простува туку само премиер на држава.

Прочитај повеќе

Демонстранти до новинарка од Бугарија: Ако одите кај Заев, однесете му марамчиња

Мал број на луѓе за сега се наоѓаат пред Собранието каде е најавен протест кој ќе се одвива истовремено со пленарната седница на која пратениците треба да гласаат за отворање на Уставот.

Прочитај повеќе

Невреме го зафати јужниот дел на Франција, најмалку шест жртви

Шест лица загинаа во невреме проследено со бура и поројни дождови, што синоќа и утрово го зафатија јужниот француски департман Од во јужна Франција.

Прочитај повеќе

Сестринската партија на Меркел катастрофално поразена во Баварија

Демохристијаните и социјалдемократите, кои во Германија го сочинуваат владејачкото мнозинство, доживеаја тежок пораз на покраинските избори во Баварија.

Прочитај повеќе

Истовремено со седницата за уставни измени, пред парламентот е закажан протест против власта

Здружението на граѓани Преродба за утре најави протести и блокади пред македонското Собрание со почеток од 10 часот, непосредно пред почеток на парламентарната седница на која пратениците ќе дискутираат и одлучуваат за отворање на Уставот.

Прочитај повеќе

СЈО не се согласува со одлуката на судот – преку кривичниот совет ќе бара 30 дневен притвор за „Поштенска банка“

Специјалното јавно обвинителство поднесе жалба до кривичниот совет бидејќи како што велат не се согласуваат со донесената одлука да не бидат приведени осомничените во новоотворениот предмет под кодното име „Поштенска банка“.

Прочитај повеќе

Ѓорчев во ИРИ во Вашингтон: Граѓаните ги поддржуваат членството на Македонија во НАТО и ЕУ, но не му веруваат на Заев

Меѓународниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев во Вашингтон оствари средба со Јан Ерик Суротчак, новиот директор на ИРИ за трансатлантска стратегија и досегашен директор на ИРИ за Европа, соопшти партијата.

Прочитај повеќе

Могерини за МИА: Преспанскиот договор не може да се повтори

Преспанскиот Договор е уникатна прилика за помирување и затворање на дводеценискиот спор помеѓу Скопје и Атина и оваа прилика може да не се повтори веќе, порачува високата претставничка за безбедносна инадворешна политика на Европската унија.

Прочитај повеќе
Scroll To Top