СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ја растурија коалицијата во Cтруга

Изборот на Абдула Ќазимоски од ДПА за претседавач на Советот на Општина Струга ги скара ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и ја растури локалната колаиција меѓу нив

Прочитај повеќе

Ахмети побара Франција повеќе да се ангажира во спорот за името

Делегацијата на Демократската унија за интеграција, предводена од претседателот Али Ахмети, вчера во Елисејската палата се сретнаа со Фабиен Пеноне, политички советник на францускиот претседател Франсоа Оланд, кој ги покрива САД, ЕУ и Западен Балкан.

Прочитај повеќе

СДСМ повторно „распали“ за проектот Скопје 2014

Cо нови обвинувања за проектот Cкопје 2014 излезе вчера СДСМ, посочувајќи дека со овој проект, народни пари се влеале во приватни џебови. Министерство за култура: СДСМ со невистини се обидува да го девалвира значењето на Музејот

Прочитај повеќе

Ховит: Правам се Македонија да ги почне преговорите со ЕУ

Британскиот пратеник во ЕП, Ричард Ховит, како известувач од законодавниот дом на Европска унија за Република Македонија веќе ја подготвува следната предлог-Резолуција за нашата земја

Прочитај повеќе

Сарачини: Над 400 напуштени индустриски објекти ќе се активираат со „браунфилд“ инвестициии

400 индустриски локации низ Македонија ќе придонесат за побрз развој на општините, најави министерот за економија Ваљон Срачини, при денешната посета на Гостивар.

Прочитај повеќе

Ставрески:Двоцифрениот раст во градежништвото резултат на капиталните инвестиции

Градежништвото ќе има директна корист од предвидениот рекорден износ од 22,5 милијарди денари за капитални инвестиции во наредната година.

Прочитај повеќе

Македонија меѓу 10. најдобри места за почнување бизнис во светот

Македонија е меѓу 10. најпогодни земји за почнување бизнис, според најновиот извештај на Меѓународната финансиска корпорација и Светската банка, објави Си-Ен-Ен во делот „Гоинг глобал“.

Прочитај повеќе

Робертсон: Македонија исполни се и се надевам ќе стане дел од НАТО на самитот во Лондон 2014

Поранешниот генерален секретар на НАТО, Џорџ Робертсон и Дејмон Вилсон, заменик претседател на Атланскиот совет на САД, вчера на трибина во Вашингтон го поддржаа приемот на Македонија во НАТО на следниот самит планиран за 2014 година во Лондон

Прочитај повеќе
Scroll To Top