Ставрески: Со новите автопати значително подобрување на патната инфраструктура

Со изградбата на двата клучни автопати, Скопје - Штип и Кичево - Охрид значително ќе се подобри патната инфраструктура во Македонија, ќе се подобри конкурентноста на економијата, а на краток рок ќе се зголемат градежната и останатите активности.

Прочитај повеќе

Меѓународно признати квалификации на сметководители од јавниот сектор

Сметководители во јавниот сектор денеска добија сертификати за финансиски менаџмент со што се стекнаа со меѓународно призната професионална квалификација.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ: Во Струмица се изигруваат законите за набавките да ги добијат фирми блиски на Заев

ВМРО-ДПМНЕ повторно побара од Заев да им се извини на граѓаните обвинувајќи го за судир на интереси.

Прочитај повеќе

Ештон ги повика премиерите на Македонија и Грција да постигнат договор за името

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика, Кетрин Ештон, ги повика премиерите на Македонија и на Грција да постигнат решение на спорот.

Прочитај повеќе

(ФОТО) Жерновски трошел милионски суми за реклами

Порталот Курир вчера објави нови документи, на кои стои потписот на градоначалникот Андреј Жерновски, а според кои општината Центар потрошила над милион денари на реклами.

Прочитај повеќе

Државна институција ќе гарантира за стабилноста на градбите

Државни научно истражувачки институции специјализирани во областа на заштита на градби од сеизмички влијанија ќе даваат мислење за стабилноста на идните градби и ќе бидат дел од задолжителната документација при добивање одобрение.

Прочитај повеќе

Ставрески: Очекуваме повеќе вработувања, инвестиции и извоз од ТИРЗ

Во технолошко-индустриските развојни зони се очекуваат зголемен број вработувања, нови инвестиции и поголем извоз кој сега изнесува 700 милиони евра и претставува 20 проценти од вкупниот извоз на државата.

Прочитај повеќе

Џафери-Чеку: Продлабочување на соработката во сите полиња

Република Македонија и Министерството за одбрана продолжуваат да и даваат поддршка на Република Косово и безбедносните сили, во однос на изградбата на потребните капацитети и формација согласно планот на Марти Ахтисари.

Прочитај повеќе
Scroll To Top