Кризата во Сирија и Украина биле меѓу темите за кои разговарале Путин и папата Франциск

По состанокот, Путин му се заблагодари на папата за одвоеното време и „интересниот и значаен разговор“, а папата го повика да се моли за него.

Прочитај повеќе

Димитров: Берлинскиот процес е подготовка за пристапувањето на Западен Балкан во ЕУ

Никола Димитров учествуваше на работен ручек со останатите колеги од земјите учеснички во Берлинскиот процес, на кој се дискутираа прашањата за евроинтегративната перспектива на земјите од регионот на Западен Балкан.

Прочитај повеќе

Вучиќ за Харадинај: Што има тој мене да ми пишува писма

Што воопшто се грижи за мене (косовскиот премиер) Рамуш Харадинај, кога нему ни големите, како Трамп, Меркел и Макрон не му можат ништо, праша иронично српскиот претседател Александар Вучиќ.

Прочитај повеќе

Мицкоски: Понудата до Заев за помош за евроинтеграциите повеќе не важи!

Рашковски е генерален секретар на Владата, не е претседател на боксерски клуб - рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, рече Мицковски во интервју на телевизија Алфа.

Прочитај повеќе

Видни членови ја напуштаат СДСМ: Познатиот адвокат Стеваноски јавно се откажа од партијата

Жарко Стеваноски, познат прилепски адвокат и доста активен член на СДСМ-Прилеп, јавно се откажа од понатамошно членство во партијата поради, како што вели, недостиг на можност за напредување во партиската хиерархијa.

Прочитај повеќе

Дескоска со нетрпение го чека законот за СЈО од ВМРО: Амнестија не прифаќаме!

Со нетрпение го чекаме текстот од ВМРО-ДПМНЕ, велат од Министерството за правда, откако од опозициската партија најавија дека ќе испорачаат нов закон за решавање на статусот и надлежностите на СЈО.

Прочитај повеќе
Scroll To Top