Средба на МНР Никола Попоски со Шефот на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за локалните избори 2013-та, Герт-Хинрих Аренс

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денес оствари средба со Герт-Хинрих Аренс, шеф на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за локалните избори 2013-та.

Прочитај повеќе

Бугарска пропаганда: Македонците имале исто потекло со „Бугарите“ (1 дел)

Според најновите археолошки испитувања, се мисли дека Словените се староседелци на Балканот, а бидејќи Траките, Македонците и Илирите биле слични народи, Византија ги нарекла сите со заедничко име Словени, односно Анти.

Прочитај повеќе

Средба на министерот Никола Попоски со Адмиралот Брус Клинган, Командант на Здружената команда на НАТО во Неапол

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денес во Скопје се сретна со Адмиралот Брус Клинган, Командант на Здружената команда на НАТО во Неапол

Прочитај повеќе

Учество на МНР Попоски на тркалезна маса на тема: Надворешната политика и аспекти на меѓународната дипломатија

Во организација на Фондацијата Конрад Аденауер и Институтот за демократија “Societas Civilis”, денес во Хотелот Stone Bridge се оддржа тркалезна маса посветена на надворешната политика и аспектите на меѓународната дипломатија во контекст на нашата дипломат

Прочитај повеќе

Сахара Балканскиот фестивал продолжува со мировен самит на кој ќе говори Тони Блер

Педесетина светски лидери - поранешни претседатели, премиери, министри, амбасадори, меѓу кои кои и поранешниот британски премиер Тони Блер ќе присуствуваат на добротворен мировен самит, што ќе се одржи денеска во Скопје, во рамки на Сахара Балканскиот миро

Прочитај повеќе

Ахмети: Рамковниот договор ќе биде исполнет кога албанскиот ќе стане втор официјален јазик во Македонија

Рамковниот договор во Македонија целосно ќе биде исполнет кога албанскиот ќе стане втор официјален јазик во државата,

Прочитај повеќе

Георгиевски: Република Горна или Северна Македонија не се драматични предлози

Македонија е таа која треба да направи компромис во спорот околу името со Грција, смета лидерот на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски.

Прочитај повеќе

„Пријатели на Македонија“: Грција се однесува антиевропски и треба да и се каже „доста е“

Претседавањето на Грција ќе биде искористено од страна на групата „Пријатели на Македонија“ за вршење притисок во форма на прашања за тоа зошто Атина го попречува проширувањето на ЕУ и не го почитува меѓународното право

Прочитај повеќе

Ставрески: Владините политики за странски инвестиции даваат резултати

Од јули 2006 година заклучно со јули годинава во Македонија се влезени вкупно милијарда и 800 милиони евра странски инвестиции, што е за цела милијарда евра повеќе отколку во претходниот десетгодишен период кога сегашната опозиција ги креираше еконо

Прочитај повеќе
Scroll To Top