Кратка средба на Заев и Димитров со Иванов, излегоа од кабинетот по само неколку минути

Заврши средбата кај претседателот Ѓорге Иванов на која премиерот Зоран Заев и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров го информираа за постигнатиот договор за името.

Прочитај повеќе

Димитров: Договорот не е идеален, но извлековме максимум

Никола Димитров, по вчерашната прес конференција на Владата, каде премиерот обзнани дека е договорена смена на името на државата за сецкупна употреба, со подолг пост на својот фејсбук профил порача дека договорот не е идеален

Прочитај повеќе

ШТО ДОГОВОРИЈА ПРЕМИЕРИТЕ ЗАЕВ И ЦИПРАС ЗА РЕШАВАЊЕ НА СПОРОТ ЗА ИМЕТО

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денес во 10 часот ќе го информираат претседателот Ѓорге Иванов за постигнатиот договор со Грција за спорот за името.

Прочитај повеќе

Конзервативната европратеничка не се согласува со договорот на Заев со Ципрас

Конзервативката Маријана Петир, која е позната по тоа што ги бранеше ставовите на претходната влада на Македонија во Европарламентот, изрази незадоволство од постигнатиот договор помеѓу премиерите на Македонија и Грција

Прочитај повеќе

Иванов: Несериозно и неодговорно е спорот за името да се решава преку телефон

Претседателот, Ѓорге Иванов, оценува дека вчерашната изјава на премиерот, Зоран Заев, дадена во емисијата „Топ Тема“, дека евентуалното отфрлање на договорот со Грција ќе ги загрози перспективите на Република Македонија

Прочитај повеќе

ЗАЕВ И ЦИПРАС ДЕНЕСКА ТЕЛЕФОНСКИ ЌЕ ГИ ФИНИШИРААТ ПРЕГОВОРИТЕ

Премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас утрово треба да остварат уште еден телефонски разговор во рамки на процесот на преговори за решавање на спорот за името, откако вчера разговараа 60 минути.

Прочитај повеќе

Коѕијас кај Ципрас во очекување за заѕвони телефонот

Грчкиот министер за надворешни работи пристигнал во кабинетот на премиерот Алексис Ципрас во очекување дека следните часови би можел да се случи долгонајавуваниот телефонски разговор меѓу македонскиот премир Зоран Заев и неговиот грчки колега, Ципрас

Прочитај повеќе

Владата ги отфрла шпекулациите за внатрешни поделби во однос на спорот со Грција

Македонската влада ги отфрла тврдењата во грчките медиуми дека кај неа постојат внатрешни поделби во однос на договорената рамка со Грција.

Прочитај повеќе
Scroll To Top