Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ е апсолутен победник во првиот круг, еве видовме кој е прегазен на овие избори

И покрај тоа што Гордана Силјановска Давкова во првиот круг од претседателските избори освои околу четири илјади гласови помалку од Стево Пендаровски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски смета дека Силјановска е апсолутен победник.

Прочитај повеќе

Пендаровски преку Груевски ги мотивира граѓаните да излезат на гласање

Стево Пендаровски се обидува да ги убеди граѓаните на Република Северна Македонија да излезат и да гласаат во вториот круг од претседателските избори.

Прочитај повеќе

Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ се врати и е ген во многу Македонци!

Потпретседателот на опозицијата, Владо Мисалјовски, во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа, се заблагодари на сите луѓе кои го дале својо глас за ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг на претседателските избори.

Прочитај повеќе

Заев: Ни требаат сите гласови од Река

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на вечерашниот митинг во Општина Карпош изјави дека на Пендаровски му се потребни гласовите од претседателскиот кандидат Блерим Река, кој испадна во првиот круг од претседателските избори.

Прочитај повеќе

Силјановска до Заев: Од каде смрдеше рибата?

Претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова им порача на премиерот Зоран Заев и претседателскиот кандидат Стево Пендаровски дека „народотќе и им ја испорача метлата“.

Прочитај повеќе

Таравари: Албанските партии што го поддржаа Пендаровски повеќе му одмогнаа отколку што му помогнаа

Консензуалниот кандидат кој го промовираше ДУИ е пропаднат проект кој не помина кај Албaнците, рече градоначалникот на Гостивар од Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, во вчерашната дебата на ТВ24.

Прочитај повеќе

Пендаровски и Заев ги повикаа сите на 5-ти мај да излезат за земјата да продолжи напред

Кандидатот на СДСМ и коалицијата , Стево Пендаровски се заблагодари на мнозинската поддршка , што ја доби од сите и концептот Заедно , кој ќе победи и во вториот круг на 5- ти мај.

Прочитај повеќе

Мицкоски: Силјановска е идниот претседател на Републиката, ајде да се обединиме без разлика на етничката припадност

ицкоски по прогласувањето на победата на Гордана Силјановска Давкова во првиот круг повика на обединување во вториот круг, и употреби сличен слоган со оној кој го имаше Блерим Река, односно рече дека Силјановска е идниот претседател на Републиката.

Прочитај повеќе

Партијата на Ердоган поднела и второ барање за поништување на изборите во Истанбул

Според АК, причина за поништување на изборите се 14.000 гласачки ливчиња на кои гласале луѓе кои не смееле да гласаат поради претходни владини уредби.

Прочитај повеќе
Scroll To Top