Груевски: Американските бизнисмени заинтересирани за Македонија

Владината делегација, предводена од претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, вчера (четврток, 26.09.2013 година) присуствуваше и се обрати на бизнис форум во Бостон, САД.

Прочитај повеќе

Семинар за „Подготовка за преговори на поглавјето 27:одредници“

„Подготовка за преговори на поглавјето 27:одредници“ е тема на семинарот што денеска се одржува во Скопје во организација на Министерството за животна средина и просторно планирање, со финансиска поддршка на Британската амбасада.

Прочитај повеќе

Средби на министерот Никола Попоски со министрите за надворешни работи на Република Бугарија и на Република Грција, Кристиан Вигенин и Евангелос Вениз

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски оствари билатерална средба со министерот за надворешни работи на Република Бугарија, Кристиан Вигенин.

Прочитај повеќе

Меџити: ДУИ во секој момент може да излезе од владата доколку не се реши името

Потпретседателот на ДУИ и градоначалник на Чаир, Изет Меџити, во интервју за Радио слободна Европа, го повтори уште еднаш ставот на ДУИ, дека „Горна Македонија“ е прифатлив предлог, односно дека е прифатливо секое име кое нема предзнак „југословенски“

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Жерновски: Власта се заканува дека ќе ми ги одземе ингеренциите

Власта можеби ќе ми ги одземе ингеренциите, за да може да ги спроведе урбанистичките планови во центарот на Скопје, предупреди градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски.

Прочитај повеќе

Безбедни училишта - хармонична средина

Министерот за образование и наука Спиро Ристовски и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска денес во Гостивар присуствуваа на хепенингот под мотото „Стоп за насилството“

Прочитај повеќе

Милошоски: Пораките од интервјуто на Шекеринска се корисни за Грција, но крајно штетни за Македонија

Пораките од интервјуто на Радмила Шекеринска за грчки „Еуроактив“ се корисни за грчката дипломатија, но се штетни за Македонија, оцени денеска Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитај повеќе

Стевчо Јакимовски како кандидат од ГРОМ ќе влезе во претседателска трка?

Граѓанската опција ГРОМ ќе прерасне во партија и на наредните претседателски избори, во март 2014 година, ќе се трка со свој кандидат.

Прочитај повеќе

Премиерот Груевски ги презентира бизнис поволностите на Македонија во Чикаго

Владината делегација предводена од претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, вчера (среда, 25.09.2013 година), присуствуваше и се обрати на бизнис форум во Чикаго, на кој беа презентирани поволностите кои нашата земја ги овозможува

Прочитај повеќе

Договорена соработка со реномирани медицински центри во Чикаго

Владина делегација преводена од претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски во присуство на министерот за здравство Никола Тодоров, вчера (среда, 25.09.2013 година) оствари посета на три реномирани медицински центри во Чикаго, Соедине

Прочитај повеќе
Scroll To Top