Министерот Иво Ивановски во работна посета на Црна Гора

Министерот за информатичко општество и администрација, Иво Ивановски, денес, 3 октомври 2013 година, ќе престојува во работна посета на Црна Гора

Прочитај повеќе

Блер: Оптимист сум дека Македонија наскоро ќе стане дел од ЕУ и НАТО, а со тоа и дел од силна Европа

Поранешниот британски премиер, Тони Блер, вчера, во ремки на Сахара балкананскиот мировен фестивал, говореше за предизвиците со кои се соочува светскиот мир, но и сите негови региони, вклучително и Балканот.

Прочитај повеќе

Средба на МНР Никола Попоски со Шефот на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за локалните избори 2013-та, Герт-Хинрих Аренс

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денес оствари средба со Герт-Хинрих Аренс, шеф на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР за локалните избори 2013-та.

Прочитај повеќе

Бугарска пропаганда: Македонците имале исто потекло со „Бугарите“ (1 дел)

Според најновите археолошки испитувања, се мисли дека Словените се староседелци на Балканот, а бидејќи Траките, Македонците и Илирите биле слични народи, Византија ги нарекла сите со заедничко име Словени, односно Анти.

Прочитај повеќе

Средба на министерот Никола Попоски со Адмиралот Брус Клинган, Командант на Здружената команда на НАТО во Неапол

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денес во Скопје се сретна со Адмиралот Брус Клинган, Командант на Здружената команда на НАТО во Неапол

Прочитај повеќе

Учество на МНР Попоски на тркалезна маса на тема: Надворешната политика и аспекти на меѓународната дипломатија

Во организација на Фондацијата Конрад Аденауер и Институтот за демократија “Societas Civilis”, денес во Хотелот Stone Bridge се оддржа тркалезна маса посветена на надворешната политика и аспектите на меѓународната дипломатија во контекст на нашата дипломат

Прочитај повеќе

Сахара Балканскиот фестивал продолжува со мировен самит на кој ќе говори Тони Блер

Педесетина светски лидери - поранешни претседатели, премиери, министри, амбасадори, меѓу кои кои и поранешниот британски премиер Тони Блер ќе присуствуваат на добротворен мировен самит, што ќе се одржи денеска во Скопје, во рамки на Сахара Балканскиот миро

Прочитај повеќе

Ахмети: Рамковниот договор ќе биде исполнет кога албанскиот ќе стане втор официјален јазик во Македонија

Рамковниот договор во Македонија целосно ќе биде исполнет кога албанскиот ќе стане втор официјален јазик во државата,

Прочитај повеќе

Георгиевски: Република Горна или Северна Македонија не се драматични предлози

Македонија е таа која треба да направи компромис во спорот околу името со Грција, смета лидерот на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски.

Прочитај повеќе
Scroll To Top