Жешко во Собранието, меѓусебни закани и обвинувања за непочитување на уставот

СДСМ побара итно да се прекине со блокирањето на седницата и да се премине на гласање на претседател на Собранието, но Трајко Вељаноски и ВМРО-ДПМНЕ не дозволија промена на дневниот ред.

Прочитај повеќе

Шилегов на Клик плус: Ако има амнестија, ВМРО-ДПМНЕ веднаш ќе заборави на платформата

На вечерашната дебата на емисијата Клик плус на ТВ 21 не пристигна ниту еден претставник на ВМРО-ДПМНЕ, па единствен гостин на емисијата беше пратеникот на СДСМ Петре Шилегов.

Прочитај повеќе

Европарламентарците со критики до Иванов и ВМРО ДПМНЕ

Европарламентарците на синоќешната сесија во Стразбур на која се расправаше за извештајот за Македонија подготвен од известувачот Иво Вајгл побараа од претседателот Ѓорге Иванов да престане да го блокира формирањето на новата влада.

Прочитај повеќе

Европски парламент: Поддршка за СЈО, Иванов да ја прекине блокадата

Европарламентарците доцна вчеравечер во Стразбур расправаа за извештајот за Македонија подготвен од известувачот Иво Вајгл, што треба да се најде на гласање на сесијата на Европскиот парламент во мај.

Прочитај повеќе

СДСМ се откажа од репликите во Собранието – Од Вељановски бараат да се повлече, тој вели „не сум Дедо Мраз“

За да ја забрзаат работата, пратениците од СДСМ се откажаа од реплики на осмото продолжение од собраниската конститутивна седница.

Прочитај повеќе

Заев и Ахмети во обид да го деблокираат Собранието

Деблокадата на Собранието мора да биде во рамките на институциите, единствено институционално решени – ова спред партиски информации е заклучокот од состанокот меѓу Зоран Заев и Али Ахмети.

Прочитај повеќе

СДСМ: Постојат само криминални нафтени платформи на ВМРО-ДПМНЕ, Програмата на новата Влада носи живот и правда

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес конференцијата на Зоран Илиоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитај повеќе

Остра реторика и обвинувања на конститутивната седница

Пратеникот на СДСМ Павле Богоевски ја вжешти атмосферата во Собранието откако рече дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, направил сметка на мобилен телефон од 3 илјади евра за роаминг за разговори од Малта, која била платена од владата.

Прочитај повеќе
Scroll To Top