Продолжуваат судењата за нападот врз Села

По сведочењето на пратеникот и лидер на Алјансата за Албанците Зијадин Села за насилствата во Собранието на Република Македонија на 27 април минатата година денеска во Кривичниот суд треба да го продолжи судењето на обвинетите за обидот за негово убиство.

Прочитај повеќе

БЕСА на конгрес го избра Африм Гаши за претседател

Приоритет ќе бидат евроатлантската интеграција на земјата, подобар живот за граѓаните, еднаква правда за сите, отворена партија и за редефинирање на земјата.

Прочитај повеќе

Заев: Ќе го решиме спорот со Грција до јули

Премиерот Зоран Заев во интервју за австриската радиостаница ОРФ вели дека до јули Македонија и Грција ќе ги завршат преговорите и ќе ги затворат прашањата што се пречка за влез на Македонија во ЕУ и НАТО.

Прочитај повеќе

Македонија и Бугарија мора да бидат добри соседи

Договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија не треба да остане само на хартија. Ова беше потенцирано на состанокот на претседателите на двете земји Ѓорге Иванов и Румен Радев, со претставници на стопанските комори.

Прочитај повеќе

Ахмети: Сме чекале 150 години, ќе почекаме уште неколку дена за Законот за јазиците

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети изјави дека е прашање на време кога Законот за јазиците ќе помине на третото читање во Собранието, во верзијата што беше усвоена, а за која не беше потпишана указот од претседателот Ѓорѓе Иванов.

Прочитај повеќе

Димитров: Правиме се да го решиме спорот,волја има и од другата страна

Правиме се што можеме да го решиме спорот, волја има и од другата страна, вели шефот на дипломатијата Никола Димитров во интервју за „Панорама“, емисија на бугарската национална телевизија БНТ.

Прочитај повеќе

Радев: Бугарија и Македонија отсекогаш биле пријателски земји

Македонија и Бугарија покажаа дека покрај заедничкото минато, можат да имаат и заедничка иднина. Двете земји отсекогаш биле пријателски, а Бугарија ќе продолжи да ѝ помага на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО.

Прочитај повеќе

Бугарскиот претседател Радев во дводневна официјална посета на Македонија

Највисоки државни и воени почести за доаѓањето на бугарскиот претседател Радев. Тој доаѓа на покана од страна на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов.

Прочитај повеќе
Scroll To Top