Заев и Рама за евроатлантска интеграција на регионот

Македонскиот премиер Зоран Заев синоќа во Скопје се сретна со неговиот албански колега Еди Рама, при што беа искажани заложби за интензивирање на економската соработка меѓу двете земји и за обезбедување услови за евроатлантски интеграции на целиот регион.

Прочитај повеќе

Албанските партии и вториот круг - равенка со многу непознати

Во општините каде етничките Албанци се мнозинство, битката во вториот изборен круг ќе биде една од најинтересните и најжестоките. Можни се секакви коалиции и договори, но засега никој не ги отвора „картите“

Прочитај повеќе

Трајановски освоил повеќе гласови од Шилегов само во Гази Баба и во Кисела Вода

Според првичните неофицијални информации објавени на веб-страницата на Државната изборна комисија, Трајановски има освоено повеќе гласови од Шилегов единствено во Гази Баба и во Кисела Вода.

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ освои само три општини во првиот круг, а води во шест

ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг од локалните избори освои само три градоначалнички места, Петровец, Сопиште и Илинден, покажуваат последните податоци од Државната изборна комисија.

Прочитај повеќе

Груевски: По изборите ќе анализираме каде беа и нашите грешки

На локалните избори имаше многу нерегуларности, но после завршувањето ќе следи анализа дали и кај нас имаше некои грешки и пропусти за изборните резултати, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Прочитај повеќе

ДИК: СДСМ води во 49, ВМРО-ДПМНЕ во 10, а ДУИ во 12 општини

Според првичните резултати што вечерва на прес-конференција ги соопшти Државната изборна комисија, кандидатите за градоначалници на СДСМ водат во 49 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во 10 општини, на ДУИ во 12,

Прочитај повеќе

Злоупотреба на јавно претпријатие во Прилеп за партиски цели, на шофершајбната постер од кандидат за градоначалник

Злоупотреба на јавните ресурси е регистрирана во Прилеп каде возило на јавното претпријатие „Комуналец“ е фотографирано како се движи по улиците на населбата „Тризла“ со поставен постер од еден кандидат за градоначалник на предната шофершајбна.

Прочитај повеќе
Scroll To Top