ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи уставна промена на името и побара избори

„2 јуни е почеток на крајот на ова неславно владеење. Пренесете ја пораката по градовите и селата дека Македонија се буди “... Со овие зборови лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Прочитај повеќе

Пратениците на ЛДП не гласаа за министерот на ДПА, сметаат дека е вирус во здравиот владин организам

Пратениците од Либерално-демократската партија, дел од коалицијата на СДСМ не гласаа за избор на Бардул Даути од ДПА за министер без ресор за привлекување странски инвестиции, место кое го добија откако премиерот Зоран Заев го прошири владиното мнозинство.

Прочитај повеќе

Собранието денеска ќе ја гласа реконструкцијата на владата на Заев

Во Собранието денеска во 11 часот ќе почне собраниската седница на која ќе биде разгледана и изгласана реконструкцијата на владата, една година откако овој пратенички состав го изгласа првичниот состав владата на премиерот Зоран Заев.

Прочитај повеќе

Катимерини: На маса е „Северна Македонија“

Додека се чека на телефонскиот разговор помеѓу премиерите на Македонија и Грција, Заев и Ципрас, електронското издание на грчкиот весник „катимерини“, утрово излезе со наслов „На маса предлогот Северна Македонија“.

Прочитај повеќе

Македонија и Косово ќе потпишат 15 нови договори

Владите на Македонија и на Косово наскоро треба да одржат заедничка седница, на која се очекува да бидат потпишани 15 нови меѓудржавни договори, јави дописникот на МИА од Приштина.

Прочитај повеќе

Шекеринска се закити со орден „Командант на Националниот ред за заслуги на Франција“

Заменичката на претседателот на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска ќе биде одликувана со орден Командант на Националниот ред за заслуги на Франција.

Прочитај повеќе

Заев и Мицкоски пред реализација на планот за новото име

Развојот на настаните во Македонија, особено околу делот за името, наликуваат на веќе подготвено сценарио на оние кои се најзаинтересирани ова прашање да се затвори. Ама на чија штета?

Прочитај повеќе

„Скај“: Во јуни датум за преговори со ЕУ, во јули покана за НАТО, во октомври промена на името на Македонија

Доколку премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во клучниот телефонски разговор во следните денови стигнат до решение за името и закажат средба во Преспа за официјализирање на договорот

Прочитај повеќе
Scroll To Top