ВМРО-ДПМНЕ во офанзива за останување на власт

Продолжува стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ за „вистинско информирање“, лобирање, блокирање и сопствено факторизирање, со која ќе го дочекаат и претседателот на Европскиот совет, Туск. СДСМ чека да заврши собранискиот маратон

Прочитај повеќе

Груевски го кодошел Заев во Малта на конгресот на ЕПП дека е најкорумпиран во европски рамки

ВМРО ДПМНЕ објави соопштение во кое трврди дека нивниот лидер Никола Груевски остварил повеќе средби со претставници на Конзервативните партии кои се на конгрес во Малта и на сите нив им раскажувал дека Зоран Заев е најкорумпиран во европски рамки.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Адеми: Граѓаните не прашуваа како издржавме во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ

Демократијата значи да собереш 61 мандат. Ако немаш мнозинство и немаш доволен број на мандати, а си освоил повеќе гласови, не значи дека треба да формираш Влада.

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Шекеринска: Владата на ВМРО-ДПМНЕ платила документ за закон за јазици и дискусија за националните симболи

Таа нагласи дека додека траат овие дискусии во парламентот и се опструира изборот на претседател на Собранието, приходите во буџетот се паднати за 15 до 19 проценти, а расходите за 13 до 14 проценти.

Прочитај повеќе

Георгиевски и Климовски – Народот е на само 20 метри од Собранието, ништо нема да го спречи!

Веќе 32 дена како граѓаните на Скопје протестираат против како што велат, Тиранската платформа и за зачувување на унитарноста, сувереноста и независноста на Република Македонија.

Прочитај повеќе

Порака од ЕУ: На Македонија итно и се потребни влада и стабилност

Ова е пораката и апелот што првиот човек на ЕУ Доналд Туск ќе му ја пренесе на Иванов во понеделник на нивната средба, дознава НОВА од извори во Европскиот совет во Брисел.

Прочитај повеќе

Бошкоски: Браќа и сестри вмровци, поддржете ја реформска влада на Заев

Излез од политичката криза преку прифаќање на волјата на најголемиот број граѓани на Македонија и формирање на реформска влада од страна на мандатарот, кој обезбеди 67 мандати.

Прочитај повеќе

Бундестаг: Нови избори во Македонија не се опција

Германската влада ги извести членовите на Комисијата за европски прашања на Бундестагот за состојбата во Македонија. Оценето е дека ситуацијата е тешка и дека е неопходно посредништво за излез од проблемите.

Прочитај повеќе

КАКО СЕ БЛОКИРАШЕ СОБРАНИЕТО: Талат Џафери читаше поезија, СДСМ доставуваше амандмани за да нема буџет

Најгласен дека буџетот не треба да се донесе и дека поради тоа се поднесуваат амандмани беше тогашниот пратеник Игор Ивановски. Пратениците од СДСМ ги плашеа граѓаните дека државата ќе банкротира доколку се донесе таков буџет

Прочитај повеќе

Димитров: Ја сакате Македонија и својата партија? Почнете да чистите, почнувајќи од својот двор

ДУИ вели дека не сака ниту бинационална држава, ниту федерализација, ниту кантонизација. Раководството ја прими пораката од своите гласачи и реши да застане против режимот во кој учествуваше, на страната на државата.

Прочитај повеќе
Scroll To Top