Помпео: НАТО мора да се менува или ќе биде надминато

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, предупреди во Берлин дека НАТО мора да расте и да се менува или постои разик да биде надминато..

Одговарајќи на новинарско прашање дали НАТО е застарено или доживело мозочен удар, како што оценува францускиот претседател Емануел Макрон, државниот секретар рече дека минаа 70 години, дека треба да расте и да се менува, како и да се соочи со реалноста и предизвиците на денешнината.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top