После Турција, и Чешка го ратификуваше Протоколот за НАТО

Синоќа и Парламентот на Чешка го ратификуваше Проколот за членство на Северна Македонија во НАТО..

– Убедени сме дека пристапувањето на Северна Македонија во НАТО ќе ја зајакне целокупната стабилност и безбедност на Балканот, а во исто време и самата Алијанса, истакна вицепремиерот Јан Хамачек на ратификацијата на Протоколот.

Ратификацијата доаѓа веднаш откако и Парламентот на Турција го ратификуваше Протоколот.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top