ПОТВРДЕНО: Шкотска ќе оди на нов референдум за независност

Шкотската премиерка Никола Стурџон потврди на конференцијата во Шкотската национална партија (SNP) дека наскоро ќе организира нов референдум за независност од Велика Британија..

Оваа најава била пропратена со овации од страна на насобраните на конференцијата пишува РТ.

Да потсетиме, Стурџон неодамна најави дека од парламентот ќе побара дозвола за нов референдум, бидејќи претходно на истата тема беше организиран во 2014 година, но тогаш шкотските гласачи ја одбија идејата да се отцепат од Велика Британија.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top