ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Цунами би можело да ја погоди Австралија во секој момент

Експертите предупредуваат дека Австралија би можела да биде погодена од катастрофалнo цунами.

Експертите предупредуваат дека е само прашање на време пред Австралија да биде погодена од катастрофално цунами. Големите бранови би можеле да бидат предизвикани од Метеори.

Тие рекоа дека крајбрежните градови на земјата имаат среќа да не бидат погодени од серија деструктивни бранови предизвикани од влијанија од метеори или сеизмички активности.

Последното цунами, во 1491 година, ссо висина од над 60 метри има урнато голем број високи карпи и бостидна до Сините Планини, на 50 километри западно од Сиднеј.

Најбезбеден крајбрежен град во Австралија е Мелбурн, бидејќи илегува на залив и шансите да биде погоден од цунами се минимални.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top