ПРИЧИНАТА ЗОШТО ТРАМП ГО ПРИЗНА ЕРУСАЛИМ ЗА ГЛАВЕН ГРАД

Неодамнешно истражување покажа дека 82 отсто од 50 милиони евангелисти се убедени во вистината за библиските пророштва.

Една неодамнешна анкета покажа дека 82 отсто од белите евенгелисти веруваат дека Бог го дал Израел на еврејскиот народ. Помеѓу овие евангелисти има такви што веруваат во пророштвото за „крајот на деновите“, што ја претскажува еврејската контрола врз Еруаслим, војна на цивилизации избор на Евреите или да го прифатат христијанството или да умрат од божјиот гнев.

Одлуката да се премести амбасадата всушност нема многу популарна поддршка низ целата американска популација. Истражувањето од Институтот Брукингс покажа дека оваа одлука ја поддржуваат само 31 отсто. Анкетите откриваат дека мнозинство од американските Евреи, кои во просек имаат подобар стандард на образование од остатокот од американското население, се противат на овој потег.

Но признанието на Ерусалим од Трамп беше ентузијастички поздравено од неговата верска база. Џони Мур, портпарол на евангелиските советници на Трамп изјави дека Трамп уште еднаш им покажа на своите евангелски поддржувачи дека ќе го направи она што го ветил.

„Уште еднаш, претседателот Трамп му покажа на светот она што јас отсекогаш сум го знаела - тој е лидер да го направи она што е исправно, без разлика што велат скептиците и критичарите. Евангелистите се воодушевени бидејќи Израел за нас е свето место, а еврејскиот народ ни се најдраги пријатели“, вели Паула Вајт, свештеник од Флорида.

Но позади сето ова стојат и парите. Кампањата на Трамп доби значителни финансиски средства од христијанските десничари и од тврдокорните еврејски промотори на Израел. Меѓу нив бил и Шелдон Аделсон, милијардер и републикански донатор, кој му дал 20 милиони американски долари на комитетот за политичка акција. Овој комитет го поддржа Трамп и даде уште 1.5 милиони долари за организаторите на републиканската конвенција. Аделсон упорно лобирал кај претседателот за преместувањето на амбасадата.

Трамп не е единствениот висок член на администрацијата што го негувал христијанското право. И потпретседателот Мајк Пенс, вршел притисок за преместување во Ерусалим. Поддршка имало и од Ники Хејли, амбасадор во ОН. Таа жестоко му се додворувала на евангелистичкото гласачко тело.

Постојат и оние кои посочија дека преместувањето на Ерусалим ќе ги разгори страстите на Блискиот исток и поширокиот муслимански свет; со што спогодбата помеѓу Израелците и Палестинците ќе биде отежната, а ќе биде отежнато и одржувањето на коалициите против исламистичките екстремисти, а може да ги доведе американските животи во опасност. Помеѓу оние што укажаа на претпазливост се и државниот секретар Рекс Тилерсон и секретарот за одбрана Џејмс Матис. Џаред Кушнер, зетот на Трамп, кој ја води мировната иницијатива Израел/Палестина, исто така побарал претпазливост.

Лори Кардоза-Мур, основач/претседател на „Прогласувањето на правдата кон нациите“ вели дека христијаните ја признаваат библиската врска на Евреите преку воспоставување на Ерусалим како главен град на древниот Израел од страна на кралот Давид. Но Лори истакнува дека ќе бидат потребни неколку години за преместување на амбасадата, за нејзина изградба и соодветно преместување на дипломатите и вработените.

Во меѓувреме можат да се случат многу работи. Многу работи можат да се случат во тој период. Целата работа може да се откаже на наредните избори. Кушнер може да стане следната личност од Белата куќа што ќе биде уапсена во истрагата за специјалниот советник Роберт Мујлер за руските врски со Белата куќа по обвинувањата на поранешниот советник за национална безбедност, Мајкл Флин. Трамп може да биде обвинет или отповикан.


Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top