Припадници на ИДИЛ навлегоа и во ирачкиот град Џалаула

Тоа се случило откако ирачките сили ги напуштиле своите позиции во градот..

Исламистички бунтовници од Исламска држава Ирак и Левант навлегле во источниот ирачки град Џалаула. Тоа се случило откако ирачките сили ги напуштиле своите позиции во градот.

Курдските вооружени сили распоредиле дополнителни единици за да зачуваат офиси на политичката партија кои се наоѓаат во Џалаула пред бунтовниците да навлезат во градот кој се наоѓа во провинцијата Дијала во близина на границата со Иран.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top