Природни масла за заштита од сонце

Козметичката индустрија секоја година на светскиот пазар пласира огромен број на производи за сончање кои се штетни за здравјето..


Дали сте знаеле дека постои природна и безбедна алтернатива во форма на природни масла и минерали, кои можат да се подготват дома и се многу ефикасни  и без токсични супстанции за заштита на кожата од штетното дејство на сончевите зраци.

Маслените семиња од малина имаат највисок природен  заштитен фактор кој се движи 28-50 степени. Тие содржат силни анти-воспалителни својства и се многу погодни за кожата склона кон иритација, осип и егзем.

Маслото од лешник е погодно за нега на сува и мешани типови на кожа. Постои природен заштитен фактор помеѓу 10 и 30 степени и штити од УВА и УВБ зрачење. Го спречува штетното влијание на надворешните фактори, како и стареењето.

Маслото од  моркови ја подобрува општата состојба на кожата и и дава еластичност. Дејствува против проблеми со кожата како што се егзем, псоријаза и чиреви како и  спречување на брчки и флеки. Природниотзаштитен фактор се движи до 40 степени Целзиусови.Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top