Протести во 83 руски градови, стотици уапсени

Стотици демонстранти се приведени во протести во Русија против зголемувањето на возраста за пензионирање, пренесоа агенциите. Според организации за заштита на човековите права велат дека нивниот број е над 800. Претходно се јавуваше за 150 приведени..

Денот на протестите совпаѓа со гласањето на локалните избори, кои викендов се одржуваа  во 80 руски регионот , вклучувајќи Москва, забележува БиБиСи. Избирачките места се затворени.

Според организаторите на протестите на опозициската партија Алексеј Навални, акциите против пензиските реформи се случија во 83 градови . Во многу од нив, вклучувајќи ги Москва и Санкт Петербург, митинзите и процесите не беа одобрени од страна на властите, пренесе Дојче Веле. Во пресрет на демонстрациите, властите започнаа апсења на следбениците на Навални.

Самиот Навални, кој требаше да го предводи протестот во Москва, беше во затвор, бидејќи судот му наметна 30-дневен притвор.

И покрај забраната за финската станица во Санкт Петерсбург , беа собрани околу 2.000 луѓе. Веднаш по започнувањето на акцијата, полицијата почна да ги затвора демонстрантите, особено оние што носеа плакати кои го критикуваа Владимир Путин. Притворениците се пријавени помеѓу 400 и 500. Меѓу нив се и малолетници.

Дожд објави дека дури и дете од околу 10 години е однесено од страна на полицијата. Властите официјално признаваат 100 притвореници.

Во Москва  протестот е  организиран на плоштадот Пушкин, исто така, собра околу 4.000 луѓе, според извештај   на Дојче Веле. Според полициските податоци, демонстрантите биле  околу 2000   Полицијата таму била  стационирана   неколку часа. Во рускиот главен град има и уапсени опозициски говорници, меѓу кои и Дмитриј Низовчев, кој го предводеше живиот концерт “Навальный.LIVE”.

Тие велат дека наводно, биле  уапсени активисти во 19 градови. Беше објавено дека поранешниот градоначалник на Екатеринбург Евгениј Ројсман бил исто така уапсен. Според други информации, самиот тој сакал да им се придружи на другите затвореници.

Во голем број градови ги уапсија координаторите на локалните штабови на Алексеј Навални, меѓу кои и во Москва и Санкт Петербург.

Исто така, имаше извештаи за апсењето на новинарите што  дава една тупична руска  режимска димензија на протестите.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top