Птица урнала шведски борбен авион

Авионот се урнал во Карлскрона, 160 километри источно од Малме..

Борбен авион од типот „ЈАС 39 Грипен“ се урнал денеска на југот од Шведска, кога птица наишла на военото летало, објави шведската армија.

Пилотот безбедно се катапултирал и бил префрлен во блиската болница за да се провери неговата здравствена состојба, пренесе новинската агенција АП.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top