Путин го надгледуваше нурнувањето на подморница со нуклеарни беспилотни летала

Рускиот претседател Владимир Путин го надгледуваше нурнувањето на нова подморница наменета за транспорт на подводни нуклеарни беспилотни летала, оружје што може да предизвика катастрофално цунами..

За време на посетата на военото бродоградилиште во Санкт Петербург, Путин во вторникот преку телеконференција го надгледуваше испловувањето на белгородската нуклеарна подморница во нуклеарната централа „Севмаш“ во Северодвинск, нa северозападoт нa Русија.

Морнарицата објави дека подморницата дизајнирана за носење на беспилотни летала „Посејдон“ ќе биде во употреба следната година.
„Посејдон“ може да ги нападне крајбрежните области со тешко нуклеарно оружје, предизвикувајќи разурнувачки бран на цунами. Путин рече дека тестовите досега биле успешни.

Тој првпат спомна нуклеарно беспилотно летало меѓу бројните нови оружја што ги наброја минатата година во својот говор за состојбата на нацијата, велејќи дека тие ќе ги направат американските системи за ракетна одбрана бескорисни.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top