Радев: Нема компромис за јазикот, историјата и идентитетот

Шефот на бугарската држава Румен Радев упати порака до историчарите да ја најдат вистината, но до неа да се дојде без правење остапки..

-Компромис за јазикот, историјата и идентитетот не може да има – дециден е Радев, додавајќи дека членовите на Комисијата ќе ја бранат историската вистина и бугарскиот национален интерес.

Македонскиот премиер Зоран Заев, пак, е оптимист дека двете страни ќе ги усогласат сите отворени историски и образовни прашања.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top