Румен Радев: Мешањето на Турција во нашите избори е неприфатливо

Мешањето на Турција во нашите избори е факт и оваа интервенција е апсолутно неприфатлива. Ова во интервју за БНТ го изјави претседателот на Бугарија Румен Радев..

„Бугарија е суверена држава, членка на ЕУ и никој нема право да ги крши меѓународните закони, меѓународното право и правилата на ЕУ. Сакам да повикам на смиреност, да не ескалираат емоциите по ова мешање. Бугарските институции и надлежните служби активно работат во надминување на секој обид за мешање во нашиот изборен процес и во нашите внатрешни работи“, рече Радев и додаде дека ова прашање пред ЕУ, во Брисел го поставил уште на 9 март.

„Ова прашање го поставив и пред амбасадорите. Ние очекуваме побрзо решение од ЕУ за обезбедување на безбедноста на секоја држава. Сакам да истакнам дека бугарските муслимани се наши сограѓани и треба сите да работат на тоа тие да бидат интегрирани во нашето обштество, но не и уфрлените проповедници, јави БГНЕС.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top