Руско вето за истрагата за напади со хемиско оружје во Сирија

Русија повторно во Советот за безбедност на ОН со вето ја запре натамошната истрага за употреба на хемиско оружје во Сирија, која на предлог на Јапонија требаше да продолжи уште еден месец..

Јапонија предложи резолуција која постојниот мандат на т.н. Заеднички механизам на ОН и Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) за истражување на хемиските напади во Сирија, требаше да го продолжи за 30 дена, во надеж дека ќе бидат откриени нови докази.

Ова е веќе единаесетто вето на Русија во Советот за безбедност на ОН, поврзано со сирискиот конфликт. Русија е постојана членка на највисокото тело на ОН. Тимот од ОН и Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ), упатиобвинувања на адреса на  сириската влада  за употреба на нервен гас. Русија, сојузникот на сириската влада, го критикува ангажманот на експертите, последниот извештај на специјалистите за хемиско оружје рускиот амбасадор во ОН, Васили Небенсја демонстративно го отфрли како „глупав виц“.

Москва и во четвртокот со вето блокираше резолуција предложена од САД.  „Русија го прокоцкува нашето време“, изјави во таа прилика видно изнервираната американска амбасадорка во ОН, Ники Хејли. Контрапредлогот за продолжување на мандатот на Заеднички механизам на ОН и Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ), доставен потоа од Русија, Боливија и Кина, беше отфрлен од трите западни вето-сили во ОН- САД, Велика Британија и Франција. Дали експертскиот тим ќе биде расформиран или сепак ќе добие можност за натамошна истрага, останува отворено прашање.

Дојче Веле


Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top