САД одобрија продажба на антибалистички ракети за Јапонија

Владата на САД одобри продажба на антибалистички ракети за Јапонија, со цел да се заштитат од се поголемата нуклеарна и ракетна закана од Северна Кореја..

Стејт департментот вчера побара од Конгресот да одобри продажба на четири ракети за Јапонија. Зделката е вредна 133 милиони долари.

Ракетите ќе може да бидат испукани од носачи на авиони или од систем на земја.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top