САД потврди дека Иран имаат соборено шпионски дрон вреден 220 милиони долари

Иран тврди дека RQ-4 Глобал Хок бил во нивниот воздушен простор..

САД потврдија дека Иран соборил еден од нивните шпионски беспилотни летала вреден 220 милиони долари, но ги одбива тврдењата на Револуционерната гарда дека бил во иранскиот воздушен простор.

Иранскиот командант Хосеин Салами изјави дека неговите луѓе се "подготвени за војна", бидејќи спуштањето на авионот испрати „јасна порака“ до Американците.

Се чини дека ова е првпат да биде изваден RQ-4 Global Hawk, авион со висока надморска височина кој може да достигне до 65.000 метри, што ќе биде во врска со Вашингтон. 

Иранците ќе бидат распоредени на високо софистицирана противзаконска ракета во нападот врз беспилотното летало.

RQ-4 ја замени највисоката U-2 "Dragon Lady", пренасочен авион со ултра-висока надморска височина, кој прв го воведе ЦИА пред да биде зафатен од USAF.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top