САД се повлекува од контрола врз судските реформи во Косово

САД се повлекува од контрола врз судските реформи во Косово, соопшти Американската амбасада во Приштина..

Американската амбасада во Приштина остро реагираше на процесот на избор на нови членови на косовскиот Обвинителен совет и главните обвинители и соопшти дека, „поради нетранспарентен и функционално нарушен“ процес, „ќе престане да го следи“.

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти, ја изрази својата загриженост откако Американската амбасада објави дека ќе се повлече од постапката за избор на членови на Обвинителскиот совет на Косово и главни обвинители.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top