САД: Загрижени сме за руските намери да го поткопаат Преспанскиот Договор

Соединетите држави имаат големи надежи дека Европската унија ќе отвори разговори за пристапување следниот месец со Македонија и Албанија и дека ќе го сметаат за неопходен европскиот пат на овие земји..

„САД се надеваат дека одговорот на тоа прашање ќе биде да. Веруваме дека и двете држави се, во целост, квалификувани. Веруваме дека ова е важен сигнал за испраќање во регионот. Од суштинско значење е и Македонија и Албанија да имаат јасен европски пат и европска перспектива “, рече Палмер.

Палмер, кој е во улога на специјален претставник на САД од август 2019 година, изрази загриженост за вклученоста на Русија во Западен Балкан и како што ги нарече обиди за поткопување на меѓународната поддршка за сега едногодишниот договор меѓу Македонија и Грција со кој заврши 27 – годишниот спор меѓу двете земји и го отстрани спротивставувањето на Атина кон пристапувањето на Македонија во ЕУ и во НАТО.

„Загрижени сме за намерите на Русија за Западен Балкан. Јас би укажал и на руските напори да се поткопа поддршката за Преспанскиот договор меѓу Атина и Скопје, како уште еден пример на злобните активности на руската држава “, рече Палмер.

Тој додаде дека Русија „претпочита Западен Балкан  кршлив, разединет, сомнителен и со елементи на хаос“, за кој вели дека е област каде Русите можат да ги зголемат тензиите за да ја искористат ситуацијата и да создадат разединување помеѓу Западен Балкан и меѓународната заедница.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top