Сахара Балканскиот фестивал продолжува со мировен самит на кој ќе говори Тони Блер

Педесетина светски лидери - поранешни претседатели, премиери, министри, амбасадори, меѓу кои кои и поранешниот британски премиер Тони Блер ќе присуствуваат на добротворен мировен самит, што ќе се одржи денеска во Скопје, во рамки на Сахара Балканскиот миро.

Денеска ќе биде одржана и конклава за мирот со учество на невладиниот сектор, а ќе биде доделена и награда за мир.

Сахара Балканскиот мировен фестивал, почна синоќа на плоштадот „Македонија“  со перформанс на танчери од студиото на Шајмак Давар од Индија. Организиран е по повод одбележувањето на роденденот на Махатма Ганди и на Меѓународниот ден против насилството. Фестивалот е иницијатива за промовирање на мирот и секоја година ќе се одржува во различна балканска земја.

Балканскиот мировен фестивал за отворен го прогласи премиерот Никола Груевски.

- Мирот е вредност кон која отсекогаш се стремеле прогресивните сили на човештвото. Складноста, балансот и хармонијата се негови главни одлики кои претставуваат двигател на развојот и благостсојбата на општеството, како и предуслов за среќа на секој поединец, истакна премиерот Груевски.

Македонија, потсети, учествувала и учествува во повеќе мировни мисии, востанови Светска конференција на меѓуверски и меѓуцивилизациски дијалог и поддржува разлчични манифестации кои прокламираат мир, сожителство и меѓусебно разбирање.

- Нашата местоположба, во срцето на Балканот, нашето минато, но и аманетот што ни го остави нобеловката Мајка Тереза, една од симболите на мирот, не обврзуваат силно да ги шириме и пропагираме овие вредности колку што можеме повеќе и подалеку, подвлече меѓу другото, премиерот.

Сопственикот на Сахара групацијата Субрата Рој, кој по повод фестивалот допатува во Скопје, нагласи дека иницијативата за мир почнува токму од тука зашто Македонија е земја на љубов, толеранција и разбирање.

- Оваа идеја зрееше во мене подолго време, но барав град, земја во светот, која е полна со љубов и почитување, земја без корупција и тоа го најдов во Македонија, рече Рој.

Балканскиот мировен фестивал го поздрави и градоначалникот на Скопје Коце Трајановски, а освен него, на отворањето присуствуваа и пратеници, министри во Владата, како и вицепремиерите Владимир Пешевски и Зоран Ставрески.

Перформансот на плоштадот беше дополнет со танц на неколку стотини танчери од Балетскиот училишен центар и изведување сопствена песна на малиот Ангел Бекарски. Испратени беа пораки за мир и првпат се изведе песната „Мајка“ посветена на Мајка Тереза.

Фестивалот е спонзориран од Сахара групацијата, под покровителство на Владата на Република Македонија.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top