СДСМ: Партизацијата на државата беше главна одлика на ВМРО-ДПМНЕ

Партизацијата на државата и злоупотребата на институциите беше главна одлика на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ.

Партизацијата на државата и злоупотребата на институциите беше главна одлика на владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кое од Македонија направи партизирана и заробена држава, реагира СДСМ на денешните обвинувања од опозицијата.

-Најочигледен пример за тоа беше партизацијата на Министерството за внатрешни работи што ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски го претворија во МВРО-ВМРО. Владата предводена од СДСМ почна процес на ослободување на заробените институции од страна на ВМРО-ДПМНЕ, нивна професионализација и функционирање единствено во интерес на граѓаните и на државата. Владиниот реформски план „3-6-9“ обезбедува независни, слободни и ефикасни државни институции кои наместо сервис на Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ, ќе станат вистински сервис на граѓаните, за никогаш повеќе да не се повтори масовната партизација што ВМРО-ДПМНЕ ја правеше цели 11 години, стои во соопштението на СДСМ.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top