Saturday, December 5, 2020

Австралија

Македонија

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ организира протести, а не оди на избори наводно поради пандемијата

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва учестуваше на онлајн трибина на кандидатот за градоначалник на Штип, Сашко Николов. Тој се осврна на однесувањето на...

Собранието го одби амандманот на О2 Иницијатива за поставување филтри на оџаците на јавните институции

Екологистите се незадоволни од распределбата на средства во Буџетот за 2021 година кои се наменети за животна средина и борба со аерозагадувањето. Еден од...

Нема назнаки од Софија за повлекување на ветото

Амбасадорите на ЕУ вчера повторно не успеаја да постигнат договор за заклучоците за отворање на преговорите со С Македонија. Бугарија и натаму инсистира нејзините...

Вархеји не верува дека Македонија годинава ќе почне преговори со ЕУ

Комесарот за проширување при ЕУ, Оливер Вархеји, изјави дека има се помалку шанси Македонија и Албанија да добијат преговарачка рамка до крајот на годинава...

ВМРО-ДПМНЕ и утре ќе го блокира Скопје

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и утре ќе ги блокира улиците пред Влада и Министерствата за надворешни работи за правда. Како што соопшти лидерот на партијата, Христијан Мицкоски...

СДСМ-Битола со реакција на вечерашниот протест на опозицијата

“Убава“ глетка вечерва и пред Општина Битола, а и пред зградата на битолскиот огранок на Социјалдемократскиот сојуз на МАКЕДОНИЈА. ДПМНЕ – Блокирана го најде обединувачкиот елемент...

Свет

Двајца здравствени работници ја загубија битката со коронавирусот: „Тешко е да се каже збогум на човек – доктор“

Здравствен дом Крушево се прости со спец. д-р Вангел Трајулески, кој почина од последици на Ковид-19. „Тешко е да се каже збогум на човек –...

Брисел и Лондон дадоа уште една шанса за постигнување договор

Претставниците на Европската унија и на Велика Британија ќе се сретнат уште еднаш во неделата на преговори, во последниот обид да договорат трговска спогодба...

Пентагон одбил состанокот со тимот на Бајден

Трамповата администрација не им дозволила на членови на транзицискиот тим на Џо Бајден средба со припадници на американските тајни служби кои се под контрола...

Технологија

Криптовалутата на „Фејсбук“ има ново име: „Дием“ наместо „Либра“

„Дием“ наместо „Либра“, криптовалутата која ја поддржува „Фејсбук“ има ново име за да ја нагласи својата независност од американската компанија. Преименувањето е дел од реорганизација...

Следете Не

25,847FansLike
1,120SubscribersSubscribe
Melbourne
scattered clouds
12.9 ° C
14.4 °
11 °
66 %
4.6kmh
40 %
Sat
14 °
Sun
17 °
Mon
16 °
Tue
16 °
Wed
22 °

Балкан

Каракачанов: Има надворешни фактори кои се обидуваат да не разубедат

Бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов во своето денешно телевизиско интервју вели дека Бугарија ќе продолжи да ги штити своите национални интереси и покрај тоа што,...

Софија обвинува: Мицкоски, Црвенковски и Иванов предводат антибугарска хистерија

Во последните три дена по интервјуто на премиерот Заев за бугарската агенција БГНЕС во Македонија се случува хистерија, јавуваат медиуми во Бугарија преку кои...

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапите ќе градат илјадници станови во соседна Албанија. Aлбанскиот премиер Еди Рама, престојува во посета на Обеднетите Арапски Емирати (ОАЕ) и ја соопшти веста. „Во Абy...

Кафулињата и моловите до 18 часот, продавниците до 21 – нови рестрикции во Србија

До 3 декември почнувајќи од денеска во Србија на сила се позначајни рестрикции - , до 18 часот е ограничено работното време на угостителските објекти...

Естрада

Каранфиловски: Ми трепери срцето кога пеам пред нашите иселеници!

Еден од учесниците на “Фолк Фест Роса 2020” е и преспанската гордост, фолк пејачот со голема преспанска популарност Ташко Каранфиловски. *На почеток, кажете ми што...

Извлезе новиот хит на Секо „Слатка Печалба“

Во емотивен стил Секо ја промовираше песната „Слатка Печалба“ во која што се раскажува тажна печалбарска приказна која ги допира срцата на сите оние...

(ВИДЕО) Никола Зацески го промовираше својот прв сингл „Срцето мое тука чука“

Оперскиот пејач Никола Зацески после неколку месеци работа го промовираше својот прв сингл „Срцето мое тука чука“. Никола од 2018 година живее во Австралија,...

Спорт

(ВИДЕО) Спектакл во Минхен со шест гола, Баерн и Лајпциг ги поделија бодовите

Баерн и Лајпциг го одиграа дербито на 10. коло во германската Бундеслига, а на крајот мечот заврши без победник – 3:3. Првите две екипи на...

Шок за навивачите на Дортмунд: Халанд ќе отсуствува повеќе недели

Голем проблем за Борусија Дортмунд може да претставува неиграњето на младиот Ерлинг Халанд. За Халанд прво се претпоставуваше дека прво нема некоја посериозна повреда, но...

Доаѓа нова генерација италијански тренери со Дел Пиеро, Виери, Пацини, Де Роси…

Италијанците се гордеат со својата тренерска школа која изроди великани како Виториo Поцо, Енцо Беарцот, Нереo Роко, Ариго Саки, Џовани Трапатони, Марчело Липи, Фабио...

Арсенал не бил вака лош речиси четири децении, на Артета не му е гајле

Синоќа Арсенал доживеа пораз на домашен терен од Вулверхемптон и со тоа го означи најлошиот старт на сезоната од 1981 година наваму. „Топчиите“ освоија само...

Елмас му „намести“ гол на Мертенс, Наполи ја прегази Рома

Составот на Наполи славеше убедлива победа над Рома од 4-0 во дербито на 9. коло во италијанската Серија А. Домашниот тим беше исклучително мотивиран на...

Здравје

Чварките се подеднакво здрави како и чиа семето?!

Во последниве години, чиа семето стана неизбежен дел од трпезата на секој што води сметка за својата исхрана и одговорно се однесува кон своето...

Како толку брзо се развија вакцините против КОВИД-19 и дали треба да сме загрижени за нивниот квалитет?

За некои вакцини биле потребни години и години за да се развијат, а некои од кандидатите за вакцина против Ковид-19 се развиени за помалку...

СЗО: На светот му се потребни повеќе вакцини против коронавирус

Мајк Рајан, водечки експерт за итни случаи на Светската здравствена организација (СЗО), го поздрави одобрението на Велика Британија за вакцината Pfizer / BioNTech во...

Најново

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ организира протести, а не оди на избори наводно поради пандемијата

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва учестуваше на онлајн трибина на кандидатот за градоначалник на Штип, Сашко Николов. Тој се осврна на однесувањето на...

Двајца здравствени работници ја загубија битката со коронавирусот: „Тешко е да се каже збогум на човек – доктор“

Здравствен дом Крушево се прости со спец. д-р Вангел Трајулески, кој почина од последици на Ковид-19. „Тешко е да се каже збогум на човек –...

Брисел и Лондон дадоа уште една шанса за постигнување договор

Претставниците на Европската унија и на Велика Британија ќе се сретнат уште еднаш во неделата на преговори, во последниот обид да договорат трговска спогодба...

Пентагон одбил состанокот со тимот на Бајден

Трамповата администрација не им дозволила на членови на транзицискиот тим на Џо Бајден средба со припадници на американските тајни служби кои се под контрола...

Тенисерите на „Австралија опен“ во строг карантин и со 60 евра за храна!

Новак Ѓоковиќ ќе ја брани титулата на „Австралија опен“, пред да го брка и деветтиот трофеј во Мелбурн малку подоцна од вообичаеното во специфични...

Чварките се подеднакво здрави како и чиа семето?!

Во последниве години, чиа семето стана неизбежен дел од трпезата на секој што води сметка за својата исхрана и одговорно се однесува кон своето...

(ВИДЕО) Спектакл во Минхен со шест гола, Баерн и Лајпциг ги поделија бодовите

Баерн и Лајпциг го одиграа дербито на 10. коло во германската Бундеслига, а на крајот мечот заврши без победник – 3:3. Првите две екипи на...

Собранието го одби амандманот на О2 Иницијатива за поставување филтри на оџаците на јавните институции

Екологистите се незадоволни од распределбата на средства во Буџетот за 2021 година кои се наменети за животна средина и борба со аерозагадувањето. Еден од...

Нема назнаки од Софија за повлекување на ветото

Амбасадорите на ЕУ вчера повторно не успеаја да постигнат договор за заклучоците за отворање на преговорите со С Македонија. Бугарија и натаму инсистира нејзините...

Трамп: Ќе се видиме за четири години

Претседателот на САД во заминување Доналд Трамп е се повеќе изолиран во обидот да ја оспори победата на Џо Бајден, а вчера тој навести...

Популарно

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ организира протести, а не оди на избори наводно поради пандемијата

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва учестуваше на онлајн трибина на кандидатот за градоначалник на Штип, Сашко Николов. Тој се осврна на однесувањето на...

Двајца здравствени работници ја загубија битката со коронавирусот: „Тешко е да се каже збогум на човек – доктор“

Здравствен дом Крушево се прости со спец. д-р Вангел Трајулески, кој почина од последици на Ковид-19. „Тешко е да се каже збогум на човек –...

Брисел и Лондон дадоа уште една шанса за постигнување договор

Претставниците на Европската унија и на Велика Британија ќе се сретнат уште еднаш во неделата на преговори, во последниот обид да договорат трговска спогодба...

Пентагон одбил состанокот со тимот на Бајден

Трамповата администрација не им дозволила на членови на транзицискиот тим на Џо Бајден средба со припадници на американските тајни служби кои се под контрола...