ШПИГЕЛ ГО ОБЈАВИ ИЗВЕШТАЈОТ НА АЛИЈАНСАТА: ВOЕНИОТ БЛОК НА НАТО НЕ МОЖЕ ДА ГО ОДРАЗУВА НАПАДОТ НА РУСИЈА КОН ЕВРОПА

НАТО не е во можност да се спротивстави на нападот на Русија во Европа. Таквиот заклучок е содржан во извештајот на западната воена организација, објавен од германскиот весник Шпигел, цитиран од светските агенции..

„Способноста на НАТО логистички да го поддржи брзото прегрупирање и силното проширување на територија во зоната на европската команда е на ниво по крајот на Студената војна“, пишува во документот насловен како „Извештај за напредокот во зајакнувањето на отпорот и одбранбените способности на Алијансата“.

Во последниве години, НАТО вложува сериозни напори за зајакнување на својата позиција на источното крило новоформирано по падот на Берлинскиот ѕид. Тука спаѓаат земјите од Централна и Источна Европа, кои се наоѓаат во поранешната советска сфера на влијание, кои сега се дел од западната воена организација.

Со текот на годините воспоставени се воени бази, сојузнички сили и бројни заеднички вежби на територијата на земји како Полска, Романија, Бугарија и други.

Оваа активност се интензивира од 2014 година по кризата во Украина, по што односот меѓу Русија и Западот помина низ својата најлоша фаза од Студената војна.

Од НАТО одбија да коментираат откритијата на „Шпигел“, но портпаролката Оана Лунгеску открила дека Алијансата повеќе од кога било во последните децении е во подготвеност да ги распоредува силите.

Во Источна Европа, НАТО создаде четири нови баталјони и ги зголеми своите способности за брз одговор. Иако читањето на „руската закана“ реално Москва и НАТО не го прекинуваат дијалогот меѓу себе и затоа непосредна закана од голема криза не се јавува.Copyright 2017 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.
Scroll To Top