Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

На состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ, Шведска ќе бара Европската унија да воведе ембарго за извоз оружје на Турција, одлучи денеска шведскиот Парламент, пренесе Б92..

Министерката за надворешни работи Ан Линде вчера ја осуди воената офанзива во североисточна Сирија.

„Турција го крши меѓународното право, ја дестабилизира ситуацијата и ризикува големи човечки загуби, не само за Курдите. Советот за безбедност на ООН мора итно да се позанимава со ова прашање“, напиша таа на Твитер.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top