Силјановска: За мене гласаa 100.000 Македонци повеќе отколку за Пендаровски

Професорката, Гордана Силјановска, која изгуби на претседателските избори од нејзиниот противкандидат, Стево Пендаровски, вели дека за неа гласале околу 100.000 Македонци повеќе отколку за консензуалниот кандидат на СДСМ и ДУИ..

-Моите бројки покажуваат дека за мене гласале повеќе од 100.000 Македонци од противкандидатот, тоа не не води кон обединување туку поделба – рече Силјановска во интервју за „Алфа ТВ“, зборувајќи за поделбите меѓу гласачите Македонци и Албанци.

Таа раскажува и што прво помислила која пребројувањето на гласовите покажало извесна победа за Пендаровски.

-Очекував одлука од самите граѓани, во што и јас длабоко верував и се повикував, дека не им се обраќам на партиите, иако Македонија живее време на партитократија, а не демократија. Пред крајот на затворањето на гласањето заклучокот ми беше дека сепак македонскиот свет не се сменил, дека во последните неколку саати одлуката ја донеле партиите, а не граѓаните. Нелогично е над 90 отсто луѓе во една општина, во која претходно гласале за Река, сега одеднаш да го сменат мислењето. Очекував промени, не е сменет начинот на одлучувањето, мислам дека во таквиот начин на гласање имаше удел и зборот на религиозни лидери, што е уште почудно за една секуларна држава – рече таа.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top