Сите го очекуваа Кари, но МВП наградата повторно за Дурант

Кевин Дурант втора година по ред е најкорисен играч во НБА финалето иако по многумина, Стеф Кари беше оваа година главен фаворит за престижното признание..

Дурант сепак сосема заслужено го доби признанието МВП. Во последниот, синоќешен меч оствари „трипл-дабл“ од 20 поени, 12 скока и 10 асистенции.

Добитникот на МВП во четирите финални меча имаше просек од 28.8 поени по меч со 53 % реализација од поле,

Американецот имаше одлични четири средби против Кливленд на Леброн Џејмс, а сето тоа го комплетираше со блесок и „трипл-дабл“ во последниот меч кај „кавси“, со 20 поени, 12 скока и 10 асистенции, како и уште 10,8 скока и 7,5 асистенции. Шутот за три му изнесуваше високи 41%.


Copyright 2019 Falanga Сите права се задржани.
Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Falanga.Scroll To Top